Temel Su Yalıtımı Bina Ömrünü Uzatır mı?

Temel Su Yalıtımı Bina Ömrünü Uzatır mı?

Temel Su Yalıtımı Bina Ömrünü Uzatır mı?

Temel su yalıtımı binaların dayanıklı ve uzun ömürlü olması için gerekli bir durumdur. Çünkü tüm binaları olumsuz yönde etkileyen durumlar arasında yeraltı ve yağmur suları bulunur. Temelin korunması demek dayanımı güçlü anlamına gelir. Özellikle deprem gibi olumsuz durumlar düşünülürse dayanıklı olan binaların önemi daha fazla olacaktır. Temelde yapılacak olan her türlü yalıtım çalışması donatı elemanlarını korur ve bina ömrünü uzatır.
Temel kazı çalışmalarından sonra yeraltı sularıyla karşılaşılır. Bu suların tahliye edilmesi gerekir. Temele dökülecek olan ince betonun üzerine yalıtım malzemesi serilir ve temel demirleri döşenir. Demirlerin suyla iletişimi kesildikten sonra perde duvarların dökülmesine geçilir. Bu duvarlar da yalıtım yapıldıktan sonra temel ve perde betonların suya maruz kalması engellenir.

Temel Su Yalıtımı Çalışmaları

Temel su yalıtımı çalışmalarının tercih edilen malzemeye uygun olarak yapılması gerekir. Bitüm membranlar sıklıkla temelde kullanılıyor olsa da farklı malzemeler temel ve perde duvarlarda kullanılmaktadır. Kristalize beton katkıları da su yalıtımında kullanılır. Eğer bu katkı malzemeleri kullanılacaksa beton mikseri içinde karıştırılarak homojen bir hal alması sağlanmalıdır.
Temelde yapılacak olan su yalıtım çalışmalarında hangi malzemenin kullanılması gerektiği yönünde doğru karar verilmelidir. Zeminin durumu, iklim şartları, bina alanının hacmi, maliyet gibi etkenler değerlendirilerek malzeme seçiminde bulunmak gerekir. Kullanılacak olan malzemenin uygulama aşamaları da önemli konular arasında yer alır. Doğru bir çalışmayla en iyi sonucu alabilmek mümkündür.

Temel Su Yalıtımında Drenaj ve Bohçalama

Temelde kullanılacak olan yalıtım malzemesi öncesinde özellikle sulu olan zeminlerde drenaj çalışması yapılmalıdır. Bazı toprağı kazdıkça su çıkar. Derine indikçe bu sularda artış görülür ve belli bir süre sonra temel suyla dolar. Bu durumda yalıtım yapılması oldukça zordur ve doğru değildir. Öncelikle geniş çaplı drenaj borularıyla suyun tahliye dilmesi sağlanmalıdır.
Bohçalama sistemi ise temelin, perde duvarların, kolonların yalıtım malzemesiyle sarılması, suya karşı korunması anlamına gelir. Temel su yalıtımı çalışmalarında drenaj ve bohçalamanın önemi büyüktür, binaların bir bütün olarak suyun olumsuz etkilerinden korunmasını sağlamaktadır. Böylece uzun ömürlü, dayanıklı, nem ve rutubet sorunu yaşanmayan yapılar elde edilir.
Okunma: 10     Tarih: 16.06.2024