Temel Su Yalıtımı Binalarda Şart mı?

Temel Su Yalıtımı Binalarda Şart mı?

Temel Su Yalıtımı Binalarda Şart mı?

Temel su yalıtımı konusu özellikle yeni inşa edilen binalarda şart bir hale gelmiştir. 2018 yılında yürürlüğe giren kanunla binanın toprakla temas ettiği bölüm olan temelinde yalıtım yapılması şarttır. Yasa sadece bununla sınırlı değildir. Perde betonlarda, döşemelerde, bodrum duvarlarında, balkon, çatı gibi açık alanlarda ve ıslak zemin olarak ifade edilen alanlarda da su yalıtımı yapılması gerekir.
Binaların kontrolünde görevli olan yapı denetim firmaları ve belediyeler tarafından su yalıtımı yapılmadığı tespit edilen yapılara kullanım izni verilmez. İmar Kanunu gereğince de yalıtım yaptırmayan özel ya da kurumsal kimliğe sahip olan şahıslara da para cezası kesilir. Tüm bu önlemler yalıtımlı binaların çoğalması ve böylelikle de dayanım gücü fazla olan yapılar elde edilmesi içindir.
 

Temel Su Yalıtımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Temel su yalıtımı öncesinde temelin düz ve pürüzsüz olması gerekir. Betonda çatlak, kırık olmaması gerekir. Çatlak olan beton üzerine yapılacak yalıtımlardan istenilen sonuç alınmaz. Çünkü suyun bu çatlaklardan sızması ve ilerlemesi mümkündür. Yapılan çalışmaların boşa gitmemesi ve maddi kayıplar yaşanmaması için hem malzeme seçiminde hem de işçilikte titizlikle davranılması gerekmektedir.
Malzeme tercihlerinde zeminin yapısına uygun olan yalıtım ürünleri seçilmelidir. Islak, kuru ya da nemli zeminler için farklı yalıtım ürünleri kullanılır, iklim koşullarına uygun olan malzemeler de uzun ömürlü olacaktır. Ortamdaki su basıncı ve binanın yüküne uygun malzemeleri tercih etmek en iyi su yalıtım çalışmaları yapılmasını sağlar.
 

Temel Su Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Temelde yapılacak olan su yalıtım çalışmalarının şart olduğundan ve kanunla yasal hale geldiğinden bahsettik. Yalıtım malzemelerinin neye göre belirlenmesi gerektiği konusunda da bilgiler sunduk. Temel çalışmalarında yapılacak olan yalıtım malzemelerinin çeşidi konusunda da bilgiler sunmak isteriz. Mesela sürme esaslı olan su yalıtım malzemelerinin yanı sıra akrilik esaslı olanları da bulunmaktadır.
Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı malzemeler, yere serilerek uygulama yapılan çeşitler de bulunur. Zemine uygun olan türün tespit edilmesiyle birlikte her malzemenin uygulama şekli de farklıdır. Temel su yalıtımı yaptırmak isteyenler bu konuda uzman kişilere başvurup temele uygun çalışma yapılmasını sağlamalıdır.
 
Okunma: 8     Tarih: 15.11.2023