Temel Su Yalıtımı Çeşitleri

Temel Su Yalıtımı Çeşitleri

Temel Su Yalıtımı Çeşitleri

Temel su yalıtımı tüm yapıları ve betonarme binaları suyun hasarından korumak için oldukça etkili ve sıklıkla uygulanan bir tekniktir. Yapılacak olan su yalıtım çalışmalarıyla betondaki kılcal gözenekler ve mikro çatlaklar doldurulur. Böylece suyun beton üzerinde nüfuz etmesi engellenir. Sızdırmazlığı engellenen betonarme binalar temelden itibaren binanın daha güçlü ve uzun ömürlü olmasını sağlar.
Binayı taşıyan en önemli bölümü temelidir. Zemin altı sularıyla temel donatılarının korozyona uğramaması için temel su yalıtımı yapılır. Temelde yapılan su yalıtımlarının drenaj ve bohçalama gibi çeşitleri bulunur. Drenaj temeldeki suyun dışarıya atılması ve temelin susuz bir hale getirilmesidir. Bohçalama ise temelin, kolonların, perde duvarların tamamen kaplanması ve suyun olumsuzluklarından korunmasıdır.

Temel Su Yalıtımı Yapım Aşamaları

Temel su yalıtımı binanın zemin özelliğine dikkat edilerek, bölgenin iklim şartları önemsenerek yapılır. Zeminin jeolojik özellikleri, binanın yönü, cephesi, konumu gibi unsurlar bile su yalıtım malzemelerinde ve aşamalarında önemlidir. Temel su yalıtımının yapılmasının en önemli nedeni, uzun ömürlü ve dayanımı yüksek olan yapılar elde etmektir.
Temel su yalıtımı binanın dış etkenlerden dolayı aşınma, yıpranma veya suyu emerek zamanla çürüme gibi olumsuzluklar için bir bariyer oluşturur. Bu durum her türlü binalarda büyük bir önem taşır. Konutlar, ticari binalar, endüstriyel tesisler, köprüler, tüneller gibi tüm inşaatların temelinde su yalıtım çalışmaları uygulanır.

Bina Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Temel su yalıtımı farklı şekillerde yapılmaktadır; inşaat süreci sırasında beton karışımına eklenerek uygulanan yalıtım ürünlerinden bahsedebiliriz. Beton mikserinde tam bir karışım sağlanarak uygulama yapmak bir yöntemdir. Bundan başka temele serilerek uygulanan su yalıtım ürünleri de sıklıkla kullanılır. Bu farklı yöntemler arasında hangisinin kullanılacağı, projeyle, zemin koşullarıyla ve bütçeyle yakından ilgili olacaktır. Beton bir yapıyı su geçirmez hale getirmeniz gerekiyorsa, kristal su yalıtım uygulamaları da bir seçenektir; çünkü bu su girişini önlemek için yüzeyde bir bariyer oluşturur.
Temel su yalıtımlarıyla binanızı zeminden itibaren suyun zararlı etkilerinden korumanız gerekir. Bu durum binalardaki nem ve rutubet sorunlarına da çözüm getirir. Temel su yalıtımı en doğru şekilde uygulanmalıdır, bunun için de bu işte uzmanlaşmış olan kişilerden yararlanılır.
 
Okunma: 9     Tarih: 16.06.2024