Temel Su Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Temel Su Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Temel Su Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Temel su yalıtımı binaların temeli en fazla yüke maruz kalan kısmı olduğundan mutlaka yapılması gereken bir yalıtım türüdür. Binanın dayanıklılığı demek tüm yalıtım sistemlerinin bir bütün halinde hayata geçirilmiş olması demektir. Özellikle de binalara yıkıcı süreçler başladığında ya da deformasyona uğratan durumlar yaşandığında taban su almaya meyleder. Bu da binanın daha kısa süre içerisinde çökmesine neden olur.
Bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmamak ve suyun temeli etkilemesini önlemek adına su yalıtımına gereksinim duyulur. Yer altı suları, yağışlar, nehir taşmaları, eriyen karlar su yalıtımı olmadığında binaların temelini yüksek oranda etkiler. Buna istinaden temelden su yalıtımı yapılır ve en çok kullanılan malzemeler arasında çeşitli tipte ve farklı temasta, kalınlıkta ve kalitede olan malzemeler yer alır.
 

Temel Su Yalıtımı Malzeme Çeşitleri

Temelden yapılan su yalıtımında kullanılan malzemelerde çimento esaslı, likit su membran, likit bitümlü membran, membran, poliüretan likit membran yer almaktadır. Temel su yalıtımı malzemelerinin her biri farklı kalite ve özelliklere sahiptir. Çimento esaslı yalıtım malzemeleri genellikle yapı projelerinde kullanılır ve uygulanması en kolay olan malzemelerdir.
Likit su yalıtım membran malzemeleri bir astar kat ve rulo ile uygulanır. Likit bitümlü malzemeler esnek koruyucu kaplama olarak adlandırılır. Membran olan malzemeler kullanım kolaylığı sunan ve fiyat performans ürünüdür. Poliüretan sıvı membran malzeme ise düz çatı alanları için kullanılır.
 

Temel Su Yalıtımında Bitümlü Malzeme Nüansları

Temel su yalıtımlarında sık sık kullanılan bitümlü malzemeler kaplama su yalıtımın ömrünü uzatmak maksadıyla tamamen dayanıklı oldukları için kullanılmaktadır. Kaplama yalıtımın daha uzun süre kullanılması adına dayanıklı şekilde kullanılan bitümlü malzemeler polimer çözümleri de beraberinde getirir.
Bir püskürtücü, spatula ya da rulo kullanılarak uygulanan bitümlü temel su yalıtımı malzemeleri tamamen talimatları takip ederek uygulanması gereken kaliteli malzemelerdir. Alanında uzman ustalar tarafından uygulandığında çok daha uzun ömürlü kullanılmaya devam eder. Karışım donmadan uygulanması gerekir. Buna dikkat edilerek uygulama yapılır ve istenilen kıvam elde edildiğinde sırasıyla uygulamaya geçilir. Uygulama doğru gerçekleştirildikten sonra betonun içerisine su girmesi engellenir.
Okunma: 18     Tarih: 20.10.2023