Temel Su Yalıtımı ile Bina Ömrü Uzar mı?

Temel Su Yalıtımı ile Bina Ömrü Uzar mı?

Temel Su Yalıtımı ile Bina Ömrü Uzar mı?

Temel su yalıtımı, yeni binalarda yapılması gereken bir uygulamadır. Binanın ömrünün uzaması için yapılacak bu çalışmalar aynı zamanda güçlü ve dayanıklı bir yapı elde edilmesini de sağlayacaktır. Binanın temelinde bulunan demirlerin korozyona uğramaması ve paslanmaması gerekir. Bunu sağlamak için de temel su yalıtımı uygulamaları yapılmalıdır. Yapılacak olan uygulamalarda kullanılacak malzemeler ve uygulama teknikleri önemlidir.
Temel kazı çalışması yapılırken yer altı sularıyla karşılaşılması normal bir durumdur. Binanız bu sulardan olumsuz yönde etkilenecektir. O yüzden de temel demirleri atılmadan önce grobeton dökülmektedir. Bu beton temeli zeminin olumsuzluklarından korumak için dökülür. Zeminden gelebilecek olumsuzlukları kesmek için grobeton uygulaması yapılır. Böylelikle düz bir zemin de elde edilir. Demir donatılar düz olan zemine kolay bir şekilde uygulanacaktır.
 

Temel Su Yalıtımı ile Uzun Ömürlü Binalar

Temel su yalıtımı uygulamaları ile binada kullanılacak demirleri ve donatıları olumsuz durumlardan koruyabileceksiniz. Özellikle depreme dayanıklı ve mukavemetini yitirmemiş yapılar elde edebileceksiniz. Dıştan suyun binaya girmesini engellerseniz iç kısımlarda da sorun yaşamazsınız. Mesela duvarların nemlenmesi, rutubetlenmesi ve küf gibi mantarların oluşması binanın zeminden ve yanlardan su aldığını ifade eder.
Bu durum sağlık açısından da oldukça sıkıntılıdır. Duvarlarda görülen az miktardaki kabarmalar çoğalıp artar. Bu durum iç kısımlardaki su tesisatı sorunundan da kaynaklanabilir dışarıdan gelen yağmur sularının içeriye girmesinden de yaşanabilir. Araştırılması gerekir.
 

Temel Su Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Su yalıtımını sağlamak için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Temeldeki yalıtım uygulamaları için de genellikle membran çalışmaları hem grobeton üzerine hem de bina dış duvarlarına uygulanır. Böylelikle binalarda bohçalama sistemiyle istenmeyen sulardan koruma sağlanır. Bunlardan başka kullanılan su yalıtım malzemeleri de bulunmaktadır. Betona karıştırılan, sürülen, püskürtülen malzemeler bu işte uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.
Temel su yalıtımı malzemeleri ve doğru uygulama teknikleri için iyi bir araştırma yapılmalıdır. Malzeme tercihi ne kadar önemliyse malzemenin kullanma tekniği de o kadar önemlidir. Binanızın ömrünü uzatmak, sağlıklı ortamlarda yaşam sürmek için temel su yalıtım çalışmalarından mutlaka faydalanmalısınız.
Okunma: 74     Tarih: 14.09.2023