Temel Su Yalıtımı ile Binanın Ömrü Artar mı?

Temel Su Yalıtımı ile Binanın Ömrü Artar mı?

Temel Su Yalıtımı ile Binanın Ömrü Artar mı?

Su yalıtımı ile binaların ömrünün uzadığı her zaman söylenilmektedir. Şöyle ki; yağmur ve kar suları bina donatılarının korozyona uğramasına sebep olmaktadır. Bina temellerinde demirler bulunur. Bu demirler kolon ve kirişlerde de kullanılarak binanın güçlenmesi sağlanmaktadır. Yer altı suları bina donatılarına zarar vererek bina ömrünü azaltmaktadır. Bu durum oldukça ciddidir. Küçük sarsıntılarda bile binanın taşıma kapasitesi azalacağı için yıkılma riski de söz konusudur.
Yapılacak su yalıtımı ile taşıyıcı donatı elemanlarını paslanmaktan koruyacaksınız. Böylelikle dayanıma sahip ve uzun ömürlü binalar elde edebileceksiniz. Temelde ve perde betonlarda uygulanan bazı su yalıtım ürünleri bulunur. Özellikle inşaat yapım aşamasında kullanılan bu ürünlerle uzun ömürlü, sağlam, dayanıklı yapılar elde etmek mümkündür.
 

Temel Su Yalıtımı ile Uzun Ömürlü Binalar

Yapıların temeli toprağın nemli ve sulu olmasından, yağmur kar sularından, banyo veya tuvalet giderlerinden olumsuz yönde etkilenmektedir. Her ne kadar suya engel olmaya çalışsanız da yer altı sularına engel olmazsınız. O yüzden de iyi bir su yalıtımı ile temeli tüm bu olumsuzluklardan korumanız gerekir. Yapının ömrünü ve dayanımını tehdit eden en nemli unsur sudur. Binanın en küçük bölümünden bile giriş yapabilen su için önlem alınmalıdır. Bunu da kaliteli yapılacak olan su yalıtım uygulamaları ile önleyebileceksiniz.
Binaların temelinden başlayarak tümüne ilerleyecek olan nem ve rutubet bazı su kaçaklarının olduğunu size gösterir. Fark edildiği anda önlem alınmalı ve bina donatılarının korozyona uğraması engellenmelidir.
 

Temel Su Yalıtımında Kullanılan Ürünler

Su geçirgenliğini önleyen birçok ürün inşaatı bitmiş ya da devam eden binalarda kullanılır. Beton su yalıtım harçları, beton yüzeylere uygulanarak beton içine nüfuz eder. Üstelik bu ürünler çatlaklarda çözünmez, betonu suya karşı geçirimsiz hale getirir. Betonla bütünleşir. Demirleri korozyondan korur. Aynı zamanda nefes alabilen bir beton elde edilmesini sağlar. Sağlığa zararlı olmayan bu ürünlerin bilir kişiler tarafından uygulanması gerekir.
Su yalıtım ürünlerinin zararı yoktur. Hatta içme suyu depolarında bile kullanılır. Kalıcılığı sürekli, kolay uygulama yapılan ürünlerle siz de dayanıklı ve uzun ömürlü yapılara sahip olabilirsiniz.
Okunma: 396     Tarih: 13.05.2023