Temel Su Yalıtımı ile Rutubete Son

Temel Su Yalıtımı ile Rutubete Son

Temel Su Yalıtımı ile Rutubete Son

Temel su yalıtımı ile binalarda rutubet sorunlarına son verebilirsiniz. Yalıtım yapılmayan ya da yalıtım özelliğini yitirmiş olan binaların dış duvarlarının yağmur sularını emmesiyle rutubet sorunu meydana gelir. Duvarlarda nemlenme, küflenme, sararma ve koku sorunu yaşanıyorsa bu durum rutubete maruz kalma durumunu ifade eder. Bunun oluşmaması için temelden itibaren dış duvarlarda su yalıtım çalışmaları yapılması gerekir.
Yeni inşa edilen binalarda bu konuya oldukça fazla önem verilir. Temel çalışmaları öncesinde dökülen grobeton üzerine yalıtım çalışmaları yapılarak binanın temeli yer altı sularından korunur. Ayrıca perde duvarlarda, kolonlarda, kirişlerde ve binanın yan duvarlarında yapılacak olan çalışmalarla yapı tamamen suyun olumsuzluklarından korunur. Böylece rutubete maruz kalmanız söz konusu olmayacaktır.

Rutubet İçin Temel Su Yalıtımı Çalışmaları

Temelde yapılacak olan su yalıtım çalışmaları binaların daha güçlü, kuvvetli ve sağlam olmasını sağlayacaktır. Rutubet sorunu yaşamayan binalar uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Duvarlarda meydana gelen ıslaklık zamanla sararmalara ve kötü kokuların oluşmasına neden olacaktır. Bu havayı teneffüs eden kişilerin birçok hastalığa yakalanma riskinden bahsedebiliriz. Astım, bronşit, romatizma, eklem ve kas hastalıkları bunlara örnektir.
Temel su yalıtımı için doğru ve kaliteli malzeme tercih etmek önemlidir. Suyu temel betonundan korumak için yapılacak çalışmaların sıralaması ve uygulama aşamaları oldukça önemlidir. Mesela sulak arazilerde yapılan binalarda drenaj çalışması şarttır. Temele dolan suya farklı yön verilmesi ve bu suyun tahliye edilmesi için drenaj çalışmaları yapılır. Kuru bir zemin elde edildikten sonra su yalıtım çalışmalarıyla bina daha güçlü bir hal alacaktır.

Temel Su Yalıtımı Diğer Faydaları

Temelde yapılacak olan su yalıtım çalışmalarının rutubet sorununa çözüm getireceğinden bahsettik. Bundan başka ömrü uzun olan yapılar elde etmek amacını güttüğünü de söyleyebiliriz. Depreme karşı dayanıklı olan binalar elde etmek için de su yalıtım çalışmaları yapılır. Temelin sudan korunması demek mukavemetini yitirmemesi ve temel demirlerinin korozyona karşı korunması demektir.
Temel su yalıtımı ile enerji tasarrufunda bulunmak da mümkündür. Kolay ve kısa sürede ısınan binalarda az enerji harcanır. Bu durum maddi olarak kazanç sağlamanıza faydalı olur. Az enerji harcandığı için dış ortama karbon monoksit gazı az salgılanır böylece çevre kirliliğini de önlemiş olursunuz.
Okunma: 5     Tarih: 25.03.2024