Temel Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Temel Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Temel Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Temel su yalıtımı binanın yapılmasındaki öncelikli konulardan birisidir. Temel kazısı sırasında yer altı sularıyla mutlaka karşılaşılır. Bu sular zeminin durumuna göre az ya da çok olabilir. Bina yüküne uygun olarak kazılan temellerin bazılarında oldukça derine inilir. Bu durumda suyla daha fazla karşılaşılacaktır. Yakın çevrenizde bulunan temel kazı çalışmalarını dikkatlice incelerseniz bunu gözlerinizle de görebilirsiniz.
Binanın taşıyıcı elemanı olan temelinin sudan korunması dayanım ve güç kazanması bakımından önemlidir. Bunun için de temelde su yalıtım çalışmaları yapılır. Doğru yalıtım malzemesinin seçilmesi, iyi bir işçilik ve ayrıntılara dikkat edilerek çalışılması temeldeki su yalıtımları için önemli ayrıntılardır. Yanlış yapılacak uygulama ya da doğru malzemenin kullanılmaması, olması gereken su yalıtımını size sunmaz.

Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılmalı?

Bina temeli kazı çalışmalarından sonra öncelikle grobeton dökülür. Bu beton türü mukavemeti düşük olan çimentoyu ifade etmektedir. Kolon, kiriş ve tablelerde kullanılan beton türlerinin mukavemetleri yüksektir. Çünkü özellikle kolon ve kirişler binanın taşıyıcı elemanı olduğu için burada kullanılan beton türü dayanıklı olmalıdır. Ama grebeton öyle değildir. İnce bir tabaka dökülür. Böylelikle düz bir zemin elde edilir ve üzerine yalıtım çalışmaları rahatlıkla yapılabilir.
Temel su yalıtımı için öncelikle drenaj ve bohçalama sistemlerinin faydalı olacağını söyleyebiliriz. Drenaj, bina temeline gelen suların tahliye edilmesi anlamına gelir. Drenajda özel borular suyun eğimine göre yerleştirilir ve bina temelinde biriken suların uzaklaştırılması sağlanır. Bohçalama ise temel ve perde duvarların sudan korunması için yapılan özel işlemi ifade eder.

Temel Su Yalıtımı İçin Hangi Malzemeler Kullanılmalı?

Su yalıtımında kullanılan birçok malzemeden bahsedebiliriz. Bunlar serme, sürme, püskürtme yöntemiyle kullanılır. Temeldeki su yalıtımları için membran sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Bu malzemenin kullanılmasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli ayrıntı bulunur. Membranın yapıştırılması, doğru tekniklerle uygulanması uzmanlık ister.
Temel su yalıtımı için temel betonu içine kristalize beton katkıları karıştırılmasından da bahsedebiliriz.  Su geçirmez beton elde etmek için kullanılan katkı malzemeleriyle de temelde su yalıtımı yapılmaktadır. En iyi ve en kaliteli temel su yalıtımı malzemelerini firmamızdan temin edebilir uygun fiyatlara sipariş oluşturabilirsiniz.
Okunma: 16     Tarih: 18.02.2024