Temel Su Yalıtımı Teknikleri

Temel Su Yalıtımı Teknikleri

Temel Su Yalıtımı Teknikleri

Temel su yalıtımı bir binanın temelden itibaren yapım aşamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir. Temelden itibaren su yalıtımı yapılabilmesi için kaliteli malzemelerin seçilmesi, nitelikli işçiliğin devreye girmesi ve özellikle de usta eller tarafından detaylara özen gösterilmesi gerekir. Binanın temelinde yer alan su izolasyonu hatalı ve eksikli olduğu durumda yeniden onarılması zor olur ve ciddi boyutta sorunlara yol açar.
Bu tarz negatif sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka temelden itibaren su yalıtımının yapılması şarttır. Su, binalarda korozyona neden olur ve binaların ömrünü kısaltır. Bu nedenle de doğru bir şekilde temel su yalıtımı tekniklerinin tüm binalarda uygulanması gerekir.
 

Temel Su Yalıtımı Nedir?

Binaların ilk yapım aşamalarından itibaren temel beton dökülmeden önce yapılması gereken temel su yalıtımı temel beton dökülmeden, grobeton uygulanmadan önce yapılır. En sık kullanılan temel su yalıtımlarından biri membran uygulamasıdır. Çift kat şekilde kullanılan bu malzemenin yanı sıra PVC ve TPO gibi sentetik ürünler de sık sık kullanılır.
Aynı zamanda bütün malzemelerin birinci derecede kaliteye sahip olmasına dikkat edilir. Bu malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Binaların yapımında bu malzemeler hava şartlarına bağlı olarak uygun kalınlıkta seçilmeye de dikkat edilir. Eksi 20 dereceye kadar dayanıklı şekilde üretilen membran malzemeler su yalıtımında da büyük avantaj sağlar.
 

Temel Su Yalıtımı Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Su yalıtımı sağlayan malzemelerin her biri ayrı kaliteye sahiptir. Her malzemenin kendine has artı yönleri mevcuttur. Su yalıtımı yapılacak olan binaların bulunduğu konumlara, hava durumlarına, yapım süresine, maliyetine ve özellikle de şantiye büyüklüğüne bağlı olarak uygun malzemeler tercih edilir. Malzemelerin bu şekilde tüm etmenlere dikkat edilerek seçilmesi temelden itibaren su yalıtımının çok büyük ölçüde başarıyla bitirilmesi anlamına gelir.
Farklı malzemeler kullanılarak hayata geçirilen temel su yalıtımı yapılırken malzemeler temel betona negatif yönde yapışır. Bu malzemeler proof sistem adı da verilmektedir. Su yalıtım teknikleri uygulandıktan sonra koruma betonu atılmadan önce demir donatılar sisteme bağlanır. Son derece aşamalı şekilde ilerleyen bu sistem sayesinde betonlar su geçirmez hale gelir.

 

Okunma: 17     Tarih: 20.10.2023