Temel ve Perdelerde Su Yalıtımı

Temel ve Perdelerde Su Yalıtımı

Temel ve Perdelerde Su Yalıtımı

Temeller binaların yer altında kalan bölümleridir. O yüzden de özellikle sudan etkilenir. Binaların temel kazısında yeraltı sularıyla karşılaşılması yüksek ihtimaldir. Çıkan su ne kadar boşaltılmaya çalışılsa bu tam anlamıyla başarılı olamayabilir. Temelin ve perde betonlarının suyun olumsuz etkilerinden korunması gerekir. O yüzden de su yalıtımı binanın en önemli bölümünü oluşturan temelde şart bir uygulamadır.
Hatta bu konuda yürürlükte olan yasalar ve kanunlar bulunur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imzalanan ve resmi gazete yayınlanan Su Yalıtımı Yönetmeliği yasal bir zorunluluktur. Böylelikle binalarda hem su hem de ısı yalıtımı yapılmış olunur. Yerin düşük ısısından etkilenmemek ve binayı su gibi olumsuz faktörlerden korumak için mutlaka yalıtım uygulamaları yaptırmalısınız.
 

Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İnşaata başlanmadan önce arsanın zemin etüdü yapılmaktadır. Yani zeminin durumu incelenir. Sulu, kuru, aşırı sulu ya da taşlı olmasına göre temel derinliğine karar verilmektedir. Suyun yıpratıcı ve binaya olumsuz etki edici faktörlerinin engellenmesi gerekir. Temelde yapılacak olan su yalıtımın amacı; toprak altında kalan bölümlerin binaya zarar vermesini engellemektir.
Bu da daha dayanıklı ve sağlam bina demektir. Temel betonunun mukavemeti ne kadar iyi olursa olsun mutlaka yalıtım katkı malzemeleri ile desteklenmesi gerekir. Su yalıtımı uygulamalarında betona karıştırılan su yalıtım harçları bulunur. Bu katkı malzemeleri betonun sıkışmasını, gözenekli olmamasını ve böylelikle de suyu emmemesini sağlar.
 

Perde Duvarlarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Temel atıldıktan sonra perde duvarlar yapılmaktadır. Bu duvarların amacı; yapıya dayanım kazandırmaktır. Ayrıca yeryüzü hareketlerinde binaya sağlamlık ve güç kazandırmaktır. Yüksek katlı binaları düşünürsek perde duvarların taşıyıcı sistem görevine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu duvarlar oldukça kalındır. Kalıplar oluşturularak içerisine beton dökülmesiyle perde duvar uygulaması yapılmaktadır. Dökülen bu betonun yalıtımlı olması binayı dış etkenlerden koruyacaktır.
Özellikle su yalıtımı konusunda perde betonlarda izolasyon çalışmalarının uygulanması şarttır. Beton su yalıtım harçları ve uygulamaları ile perde betonlarda iyi bir yalıtım çalışması yapabilirsiniz. Garantili ve kaliteli ürünlerin yanı sıra izolasyon konusunda deneyimli bir ekiple çalışmalısınız. Böylelikle binanızın temelinde ve perde duvarlarında iyi bir yalıtım yaptırabilirsiniz.
Okunma: 200     Tarih: 15.03.2023