Temelde Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Temelde Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Temelde Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı temel aşamasında mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Binanın sudan korunması ve dayanıklı olması için temel su yalıtımı çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Öncelikle yapım aşamasındaki sıralamaya uygun olarak hareket etmek gerekir. Doğru malzeme seçiminde bulunarak iyi bir çalışmanın yapılması da önemlidir. Temel su yalıtımıyla birlikte perde duvarların yalıtımının da yapılması gerekir.
Temel kazısından sonra grobeton dökülmekte ve bu beton üzerine de yalıtım çalışması yapılmaktadır. Daha sonra temel atma işine geçilir. Temelde su yalıtımı için membranlar sıklıkla tercih edilir. Bundan başka temel betonuna karıştırılan kristalize beton katkı malzemelerinden de bahsedebiliriz. Beton mikseri içine karıştırılarak uygulama yapılması sonrasında bu beton suyun geçirgenliğini önleyecektir.

Temelde ve Perde Beton Duvarlarda Su Yalıtımı

Perde beton kalıpları temel atıldıktan sonra hazırlanır. Bu duvarlar zemin katı ifade eder. Temelde grobeton üzerine yalıtım yaptıktan sonra perde betonlarda da aynı işlemi yapmak gerekir. Yani membran kullanılıyorsa perde betonlar da membranla sarılır ve bohçalanır. Eğer kristalize beton katkı maddesi kullanılıyorsa yine perde betonlar için de karışıma eklenir. Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri de perde betonlarda sıklıkla tercih edilir.
Hangi yöntemi ya da hangi malzemeyi kullanmanız gerektiği konusunda uzman yardımı almanız gerekecektir. Zeminin durumuna uygun düşecek ve maddi olarak bütçenize uygun malzeme tercihleri temel ve perde duvarlardaki su yalıtımı için önemlidir.

Temelde Yapılan Su Yalıtımının Faydaları

Yeni yapılan binalarda su yalıtımı konusuna oldukça fazla önem verilmektedir. Depreme karşı dayanıklı konutlar yapmanın ilk şartı binayı suyun olumsuzluklarından korumaktır. Çünkü temelden itibaren su alan bir bina bu durumu üst katlara da yansıtır. Betonun içinde bulunan demirler bundan olumsuz yönde etkilenerek korozyona uğrar ve dayanımını yitirir. Tabi ki bu hemen değil zaman içinde ortaya çıkacaktır. O yüzden baştan önlem almak en doğrusudur.
Temelde yapılan su yalıtımı rutubet ve nemi engelleyerek sağlıklı ortamları size sunacaktır. Birçok binanın bodrum ve zemin katlarında insanlar yaşamaktadır. Rutubetli olan evler ya da iş yerleri kişilerin romatizmal hastalıklara yakalanma riskini artırır. Sizler de temelde su yalıtımı çalışmaları yaptırarak uzun ömürlü ve sağlıklı binalar elde edebilirsiniz. Farklı yalıtım ürünlerini inceleyerek hemen sipariş oluşturabilmeniz mümkündür.
Okunma: 43     Tarih: 18.02.2024