Teras Su İzolasyonu

Teras Su İzolasyonu

Teras Su İzolasyonu

Teras su izolasyonu, binayı sıcağa, soğuğa, yağmura, kara, doluya, rüzgar ve fırtınaya karşı korumak, olumsuz dış etkenlerden etkilenmemesini sağlamak için yapılan yalıtım sistemidir. Bir binanın dayanıklılık ömrünü kısaltan en önemli etken su ve nemdir. Teras ve dış yüzeyler binanın dış kabuk sistemini oluşturur, sürekli olarak su ve neme maruz kalma durumu binanın duvarlarında bozulmaya ve çürümeye neden olur. Derz aralarından ve çatlaklardan bina içine su sızması özellikle eski binalarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden binanın teras ve çatısında suya karşı tam geçirimsiz su izolasyonu yapılmalıdır.
 

Teraslarda Su Yalıtımı İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Teras su izolasyonu için çeşitli yöntemler kullanılır. Suyun geliş yönüne doğru yalıtım uygulaması yapılması, teraslarda su yalıtımı için kullanılan yöntemlerden biridir. İkincisi ise suyun geliş yönünün tam tersi yönünde konumlanan ve uygulanan yalıtım sistemidir. Bina teraslarında ve çatılarda kullanılan su yalıtımı uygulamaları, polimer bazlı su yalıtımı örtüsü kullanılarak yapılan su yalıtımı, sürme tip su yalıtım kullanılan su yalıtımı, PVC ile yapılan su yalıtımı, mekanik yöntemlerle sabitlenerek yapılan su yalıtımı uygulama yöntemleridir. Yapıya zarar veren nem ve suyun binaya girişini engellemek için su geçirimsiz malzemeler tercih edilmelidir. Düz taraflarda yatay yüzeylere pozitif bir eğim verilerek damlalık ve eteklik görevi gören özellikler sayesinde suyun uzaklaşması sağlanır.
 

En İyi Teras Su İzolasyon Malzemesi

En iyi teras su izolasyonu sağlamak için yalıtım yapılacak yüzeye uygulanan malzemenin güçlü bir şekilde tutunma özelliği bulunmalıdır. Bu durum malzemenin dayanıklılık gücünü arttırır. Her mevsime ve her türlü dış koşullara dayanıklı olması, ısıya, güneş ışımasına, sıcağa, yağmur, dolu, kar suları, nem ve su birikintilerine karşı geçiş direncinin yüksek olması gerekmektedir. Yalıtım malzemesinin ayrıca gerilmelere karşı dayanıklı bir elastik yapıda olması ve bu anlamda tüm doğa koşullarından oluşabilecek gerilmeye karşı direnç sağlaması gerekmektedir. Teras ve bina çatılarında uygulanacak yalıtım malzemeleri, paslanmayan malzemeler kullanılarak uygulanmalıdır. Teras su izolasyonu malzeme seçimi için tüm bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. En iyi teras izolasyon malzemesi laboratuvarlarda akredite edilmiş olanlardır. 
Okunma: 205     Tarih: 13.01.2023