Teras Su Yalıtımı ile Dış Etkenlerden Korunma

Teras Su Yalıtımı ile Dış Etkenlerden Korunma

Teras Su Yalıtımı ile Dış Etkenlerden Korunma

 
Teras su yalıtım sadece sizin kullanım alanlarınızı korumakla kalmayıp aynı zamanda alt katta bulunan komşularınıza da avantaj sağlayacaktır. Birçok kişinin özellikle teras gibi fazlasıyla su biriktiren alanlardan su sızdırdığını duymaktayız. Kış aylarının yağışlı geçmesi, yaz aylarında da nemin fazla olması gibi durumlar teraslarınızda güç kaybına sebep olmaktadır. Zaman içerisinde aşınan betonlar su sızıntısı, küf, rutubet ve leke gibi kalıcı sorunlar yaratmaya başlar.
 
Bu sorunlara uzun süreli çözümlerden biri de yalıtımlardır. Teras İzolasyonunuzun iyi olmamasından kaynaklanan bu sorunlar zaman içerisinde daha fazla soruna yol açabilmektedir. Yaptığınız yalıtım sonrası yapılarınız daha sağlam ve daha kullanışlı olacaktır. Yaşam alanlarınız için ve kendinize iyilik yapmak istiyorsanız ihtiyacı olan bölgelere su yalıtımı yaptırmalısınız.
 

 Teras Su Yalıtımı Aşamaları Nelerdir?

Doğru yapılan bir yalıtım ile hayat standartlarınızı daha yüksekte tutup soğuk mevsimlerde bile tadilat ihtiyacı olmadan terasınızı kullanabilirsiniz. Teras, konutlar içerisinde en çok kullanılan bölgelerden biridir. Bu bölgelerin daha hijyenik ve daha güvenilir olması önemlidir. Bu durumlar için su yalıtımı işlemleri önerilmektedir. Üstelik yaptıracağınız işlemlerle kısa süreli değil uzun süreli sonuçlar alacaksınız. Ayrıca su yalıtım malzemeleri insan sağlığına zararlı olmadığından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Teraslarınızın yalıtım aşamalarından bazıları şunlardır;
 

Teras Su Yalıtımında Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

 
Su yalıtımı yapıldığı binanın yeni ya da eski olması işlemleri etkilememektedir. Bu işlemlerde önemli olan yalıtım yapılacak alanların hangi koşullar içerisinde olduğudur. Yapılan bu yalıtımlarda kullanılan malzemeler ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri su yalıtım mebranlarıdır. Bunlar; PVC membranlar, HDPE membranlar, EPDM membranlar ve bitüm esaslı membranlardır.
 
Bir diğerleri ise sürme esaslı su yalıtım malzemeleridir. Bunlar da genel olarak akrilik esaslı elastomerik su yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı sürme su yalıtım malzemeleri ve çimento esaslı su yalıtım malzemeleri olarak bilinmektedir. Su yalıtım kapsamında örnek verdiğimiz tüm malzemeler teras su yalıtım işlemlerinde kullanılabilmektedir.

Okunma: 86     Tarih: 29.08.2023