Teras Su Yalıtımı ile Rutubeti Önleyin

Teras Su Yalıtımı ile Rutubeti Önleyin

Teras Su Yalıtımı ile Rutubeti Önleyin

Yapıların en büyük sorununu rutubet ve nem oluşturur. Tavanda ya da duvarlarda karşılaşılan kabarmalar ve dökülmeler rutubete işaret eder. Bu sorun zemin katlarda ve en üst katlarda oturan kişileri daha çok etkiler. Eğer üst katta oturuyorsanız ve terasın altında odalarınız bulunuyorsa rutubetle karşılaşma riskiniz oldukça fazladır. Teras su yalıtımı ile yaşanılan sorunlardan kurtulabilirsiniz. Yalıtım yapılmayan teraslarda biriken sular zamanla alt katlara doğru inerek rutubete neden olacaktır.
Birçok evin en üst bölümünde çatı bulunur. Farklı çatı modelleri binaya suyun girmesini engellerken ısı yalıtımı bakımından da faydalı olur. Yapılacak olan çatı yalıtımları ve çatı olukları ile suyun iç bölümlere girmesini engellersiniz. Bazı binaların en üstü sadece terastan oluşmaktadır. Bu durumda altta bulunan daire büyük bir tehdit altındadır. Yalıtım yapılarak bu tehdidin ortadan kaldırılması mümkündür.

Teraslarda Yapılacak Yalıtımla Rutubete Son

Teras ve balkonlar binaların açık alanlarını ifade eder. O yüzden de dış etkenlerden olumsuz olarak etkilenebilir. Yağan yağmur sularının tahliyesinde kullanılan teras olukları ve giderleri zamanla tıkanabilir. Bu durum suyun geri gelmesine ve birikinti oluşturmasına neden olur. Biriken sular teras kaplama malzemesine, derzine, sıvasına ya da şapına zarar verecektir. Özelliğini yitiren kaplama malzemesi de emdiği suyu alt katlara taşıyacaktır. Tavana bakarak böyle bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Teraslarda kullanılan yalıtım malzemeleri ile evlerinizdeki rutubete son verebilirsiniz. Teras su yalıtımı için kullanılan ürünler genellikle fayans ya da mermer gibi kaplama malzemelerinin altına uygulanır. Kenar, köşe ve yan duvarların da iyice yalıtılması rutubet sorununun önüne geçecektir. Doğru bir eğimle çalışılırsa yağmur sularının tahliye edilmesini sağlarsınız. Su yalıtım malzemesiyle birlikte uygulama çalışmaları da büyük bir öneme sahiptir.

Rutubeti Nasıl Önlersiniz?

Teras su yalıtımı konusunun rutubetle yakından ilgisi olduğundan bahsettik. Bundan başka evinizde rutubet olmasını nasıl engellersiniz?
Okunma: 16     Tarih: 21.05.2024