Teras Su Yalıtımı ile Uzun Ömürlü Binalar

Teras Su Yalıtımı ile Uzun Ömürlü Binalar

Teras Su Yalıtımı ile Uzun Ömürlü Binalar

Teras su yalıtımı evlerin açık alanı olarak bilinen balkon ve teraslar için oldukça önemlidir. Dış ortamda bulunan teraslar yağmur ve kar sularından hemen etkilenir. Terasta biriken sular düzgün bir eğim açısına da sahip değilse bu durum daha da tehlikeli bir hal alır. Yağmur suları teraslarda birikinti haline gelince yalıtımsız olduğu için de evin tavanında akmalara neden olur.
Oldukça can sıkıcı olan bu durumla karşılaşanlar evlerinin hem tavalarında hem de duvarlarında nemlenme, ıslanma, sararma ve küflenme gibi olumsuzlar görür. Bu durumdan evde bulunan parkeler, laminantlar, mutfak dolapları, mobilyalar, koltuklar ve tüm kullanım eşyalarınız olumsuz yönde etkilenecektir. Teraslarınızda yalıtım yaptırarak özellikle kış mevsimlerinde suya karşı önlem alabilirsiniz. Böylece de uzun ömürlü binalara sahip olursunuz.
 

Teras Su Yalıtımı Uygulama Şekilleri

Teras su yalıtımı uygulamaları titiz bir çalışma gerektirir. Özellikle kuru ve yağışsız havaları tercih ederseniz yapılacak olan uygulamalardan verimli sonuçlar alabilirsiniz. Uygulama öncesi terasın düz ve pürüzsüz olmasını sağlamak gerekir. Yapıştırma yöntemi kullanılarak uygulanan yalıtım malzemeleri için düz bir zemin elde etmek gerekir. Böylece alt kısma su geçişleri engellenir.
Yağışlı havalarda yalıtım yapmak malzemenin kurumadan ıslanmasına neden olur. Çok sıcak havalar da malzemeyi eritebilir. O yüzden ılık ve yağışsız havalar teras su yalıtımlarının yapılması için uygundur. Teraslarda uygulanacak olan fayans çalışmalarından önce yalıtım yapılması sonra kaplama malzemeleri kullanılması gerekir.
 

Teras Su Yalıtımı Sonrasında Yapılacak İşlemler

Teraslarda yapılacak olan yalıtım sonrası sıra istenilen malzeme ile kaplanmasına gelir. Suya dayanıklı olan fayans ve mermerler teraslarda sıklıkla kullanılır. Bunların uygulama aşamasında aralarının da derzle kapatılması gerekir. İlerleyen zamanlarda derzde aşınma olsa bile yalıtım malzemesi kullanıldığı için bina suyu emmez.
Birçok kişi teraslarını kış bahçesi yapar ya da yaz mevsiminde kullanmak için dekor ettirir. Terasın üzerini açılıp kapanır bir sistemle korumak hem yaz hem de kış mevsimlerinde kullanılabilir olmasını sağlar. Teraslardan verimli bir şekilde faydalanmak ve binanın hasar almasını engellemek için teras su yalıtımı konusuna önem vermek aynı zamanda doğru malzeme seçimi tercih etmek gerekir.
Okunma: 18     Tarih: 15.11.2023