Teras Su Yalıtımı İşlemleri

Teras Su Yalıtımı İşlemleri

Teras Su Yalıtımı İşlemleri

Teras su yalıtımı işlemleri yaptırarak sadece kendi şahsi konutunuzu değil tüm binayı suyun olumsuzlarından korumuş olursunuz. Teraslar açık alanlar olduğu için yağmur ve kar sularının bu bölümlerde birikinti yapmasına neden olur. Yalıtım çalışmaları yapılmadıysa ya da yapılan yalıtım özelliğini yitirdiyse biriken suların alt kattaki odalara sızıntı yapmasına neden olur. Kendine yol bulan su, tüm binayı etkisi altına alarak binanın dayanımına zarar verecektir.
Terasınızda yapılacak olan su yalıtım işlemleriyle binayı dış etkenlerden korumak ve sağlamlığını artırmak gerekir. Terasınız için kullanabileceğiniz çeşitli su yalıtım işlemleri bulunur. Ancak her birinin avantajları ve dezavantajları olabilir. Doğru teras su yalıtım çalışmaları öncesinde alanın incelenmesi, sorunlarının belirlenmesi, gerekli tadilatların yapılması gerekir. Düz, kuru ve hasarsız bir zeminde yapılacak olan su yalıtımları en doğru sonucu ortaya çıkarır.

Teras Su Yalıtım Yöntemleri

Teras su yalıtımı yöntemleri kullanılacak malzemeyle yakından ilgili olacaktır. Terasınızda herhangi bir kaplama ürünü mevcutsa yaşanılan su sızıntısını araştırmak için bu kaplama malzemesinin sökülmesi gerekebilir. Fayans ya da mermer olan terasların üzerine yapılacak olan yalıtımlar uzun ömürlü olmayabilir. Şap dökülmüş olan terasların üzerine yapılacak olan çalışmalar en iyi sonucu almanızı sağlar. Sürme ya da serme yöntemiyle uygulanan su yalıtım malzemesi üzerine kaplama ürünleri tercih edilmelidir.
Terasınızın yüzeyine bir kat asfalt bazlı veya bitümlü malzeme kullanılması sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu malzeme bir bariyer görevi görerek suyun içeri girmesini önler, membran su yalıtım malzemeleri içinde en çok tercih edilenidir. Üstelik su yalıtım malzemeleri arasında nispeten ucuzdur ve hızlı bir şekilde uygulanır.

Teras Su Yalıtım Faydaları

Binaların her bölümünde uygulanacak olan su yalıtımlarının faydaları oldukça fazladır. Temelden çatıya, balkondan terasa kadar su yalıtım uygulamalarından faydalanmak öncelikle binanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Dayanımını güçlü tutar. İç bölümlerdeki suyla ilgili sorunların yaşanmasını engeller.
Teras su yalıtımı çalışmaları yeni binalarda mutlaka yapılıyor olsa da eski binalarda yapılmamış olabilir ya da güneşe ve yağmur sularına fazlasıyla maruz kalan binalarda yalıtım malzemesi ömrünü tamamlamış olabilir. Suyla ilgili bazı sorunların terastan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız hemen inceleme yaptırmanız gerekir.
 
 
 
Okunma: 9     Tarih: 16.06.2024