Teras Su Yalıtımı Malzemeleri

Teras Su Yalıtımı Malzemeleri

Teras Su Yalıtımı Malzemeleri

Teras su yalıtımı evlere, iş yerlerine ve binalara inşaat aşamasında uygulanması gereken bir sistemdir. Konutlara inşaat aşamasında herhangi bir şekilde eksik ya da yanlış yapılmış olması durumunda bir süre sonrasında teraslardan alt katlara doğru su sızmaları meydana gelebilir. Bu durumda su alan alanlarda kokular ve rutubetler başlar ve ev sakinlerini ciddi boyutta rahatsız eder.
Bu tarz bir sorunla karşı karşıya kalınmaması adına teras su yalıtımına mutlaka önem gösterilmesi gerekiyor. Hiç umulmayan anlarda evleri su basmaması ve su sızıntılarının meydana gelmemesi adına teraslara mutlaka su yalıtımı yapılmalıdır. Teraslara su yalıtımı yapılırken en çok kullanılan malzemeler arasında ise teras fayans üzeri, üzerinde gezilebilir teras izolasyon malzemeleri, sürme esaslı malzeme, tam elastik ya da yarı elastik malzeme, sıvı cam, şeffaf yalıtım malzemesi, membran, bitüm ya da epoksi malzemeler yer alıyor.
 

Teras Su Yalıtımında Kullanılan Yöntemler

Doğru malzeme kullanımına karar verildikten sonra teras su yalıtımı için kullanılan yöntemler devreye girer. Üzerinde gezilecek mi yoksa fayans ya da beton altında mı kalınacak karar verildikten sonra yöntem seçimine geçilir.
Eğer balkonlarda ya da teraslarda fayans döşemeleri varsa mutlaka bunlar üzerine uygun yalıtım malzemesi seçilmesi gerekir. Su yalıtımı yapıldıktan sonra gezilebilir özellikte olmasını dilerseniz çift komponentli sütü ve tozundan satılan malzemelerden kullanılan yöntem tercih edilmelidir. Tam elastik ya da yarı elastik malzemelerle uygulanan yöntem ise en uzun ömürlü olan ve su yalıtımını tam anlamıyla yapandır.
 

Beton Teras Su Yalıtımı

Betonlar zaman içerisinde kötü görünmeye başlar ve zayıflar. Kullanıldığı her yüzeyin çok daha kaliteli ve uzun ömürlü olması için beton su yalıtımları yapılır. Beton üzerinde oluşan hasarları da ortadan kaldırır.
Beton teras su yalıtımı tüm binalarda olması gereken bir yalıtım sistemidir. Suyu betondan uzak tutmak elbette daha sağlıklıdır. Betonun aşınmasını önlemek, kalıp ve demir malzemelerin hasar almasını engellemek adına su yalıtımı yapılması çok daha mantıklıdır. Suyu betondan uzak tutmak çok zor olduğu için su yalıtımı paslanmaları da aşınmaları da önler ve uzun ömürlü kullanım avantajı sağlar.
Okunma: 18     Tarih: 31.10.2023