Terasların Akmaması İçin Teras Su Yalıtımı

Terasların Akmaması İçin Teras Su Yalıtımı

Terasların Akmaması İçin Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı yaptırarak evlerinizde akma, rutubetlenme, küflenme sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Yapılara zarar veren ve dayanım gücünü azaltan en büyük problem sudur. Binayı dışarıdan gelen yağmur sularına karşı korumak gerekir. Teraslar genellikle binaların en üst kısmında bulunur. Su sorunu yaşayan terasların yalıtım yapılmasıyla binayı en büyük problemlerden koruyabileceksiniz.
Su yalıtım ürünleri sürme, püskürtme yöntemiyle yapılabilir. Serilen su yalıtım ürünleri arasında bulunan membranların kullanılması da söz konusudur. Beton dökülecek olan teraslar için betona karıştırılan yalıtım harçları ve katkı malzemelerinin kullanılması da bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hangi ürünün kullanılması gerektiği yaşamış olduğunuz yerin iklim şartlarına ve terasın zeminine bağlı olarak belirlenmelidir.

Teras Su Yalıtımı İçin Doğru Malzeme Seçimi

Su yalıtım ürünleri oldukça çeşitlidir. Sürme, serme ya da püskürtme olarak uygulanan bu ürünler arasında tercihte bulunurken doğru karar vermek gerekir. Zemin incelenmeli ve hangi türde yalıtım ürününe ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. Zeminin eğimi dikkate alınmalı yalıtım öncesinde yapılması gereken tamiratlar ortaya çıkarılmalıdır. Gerekli eğime sahip olmayan teraslarda su birikme sorunu yaşanır. Biriken su alt bölümlere zarar verir ve suyun geçirgenliğini artırır.
Teraslarınız yaşam alanları olarak düşünülürse sağlığa zarar vermeyen ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli olan ürünlerden kaçınmak gerekir. Terasların köşe ve kenarları için özel çalışmalar da yapılması gerekir. Teras su yalıtımı öncesinde zemin düz bir halde olmalı, betonla yalıtım ürününün birleşmesini sağlayan astar uygulaması da yapılmalıdır. Tüm bu konularda uzman yardımı almanız gerekebilir.

Fayans Altına Yapılması Gereken Teras Su Yalıtımı Çalışmaları

Teraslarınızda bulunan fayans ya da mermerler sadece güzel bir görselliğin ortaya çıkması içindir. Rengarenk, farklı desenlerde bulunan bu ürünler yalıtım amaçlı değildir. Fayans aralarındaki derzler zamanla özelliğini yitirecek ve suyu geçirecektir. Bu durum ilk önce terasın altında bulunan odanın tavanını kötü yönde etkiler ve su ilerleyerek bütün tavalarınızda sararma ve küflenme sorunları ortaya çıkar.
O yüzden fayans altına mutlaka teras su yalıtımı çalışmaları yapılmalıdır. Henüz fayansla kaplanmamış olan teraslarda kolay bir şekilde yalıtım yapılır. Sürme ve püskürtme yöntemleriyle yalıtım yapıldıktan sonra zemin kaplama ürünleri arasında isteğinize göre tercihte bulunabilirsiniz. Eğer teraslarınız fayansla kaplıysa fayansı sökmeden su yalıtım çalışmaları da yapılmaktadır.
Okunma: 58     Tarih: 13.12.2023