Tüm Binalar İçin Teras Su Yalıtımı

Tüm Binalar İçin Teras Su Yalıtımı

Tüm Binalar İçin Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı açık balkon ve terasa sahip olan tüm binalarda yapılmaktadır. Yapıların dış cephesi olumsuz hava şartlarından oldukça fazla etkilenir. Özellikle açıkta kalan balkon ve teraslar yağmur sularına maruz kalınca evlerin iç kısımları da bu durumda nemlenir, akıntılar gündeme gelir. Binaları olumsuz yönde etkileyen faktörlerden en önemlisi sudur. Teraslara yalıtım yaptırarak birçok olumsuzluktan kurtulabilirsiniz.
Yalıtım öncesi zeminin incelenmesi gerekir. Terasın mevcutta bulunan kaplama malzemesinin türü belirlenmeli ihtiyaç dahilinde bu malzeme sökülerek yerine yenisi yapılmalıdır. Beton yüzeye sahip olan teraslarda düz bir zemin elde edilmeli ve sonrasında yalıtım çalışmalarına başlanmalıdır. Eğer fayansla kaplı bir terasa sahipseniz fayans üzerine yalıtım yapılarak yeni kaplama malzemeleri tercihinde de bulunulur. İncelemenin yapılması için yardım alınmalıdır.
 

Teras Su Yalıtım Uygulamaları

Teraslar çatının altında ya da evin en üstünde bulunabilir. Bazı bölgelerde çatı uygulamaları kullanılmamakta onun yerine teras dediğimiz geniş alanlara yer verilmektedir. Bu alanlar sıcak yaz gecelerinde serinlemek için kullanıldığı gibi birçok kişi hobi amaçlı olarak bu kısımları çiçeklendirmekte ve kendilerine yeni bir yaşam alanları oluşturmaktadır. Hatta kış bahçesi olarak değerlendirilen teraslar da bulunur.
Çatı altında kalan teraslar yağmur sularından fazla etkilenmeyebilir. Ama açıkta olan terasların birçok olumsuz durumdan etkilenmesi söz konusudur. Teras su yalıtımı uygulamalarına başlamadan önce terasın iyice analizi yapılması gerekir. Doğru malzeme seçimi ve iyi bir işçilikle yapılan çalışmalardan memnun kalacaksınız.
 

Teras Su Yalıtımı Aşamaları

Balkon ya da teraslarınızda biriken suların altta bulunan daireye sızdırması oldukça sıkıntılı bir durumdur. Su sızıntısı gittikçe ilerleyebilir ve tüm binayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum binanın gücüne kaybetmesine, mukavemetini yitirmesine, kötü bir görünümün ortaya çıkmasına ve sağlıksız yerlerde yaşam sürmenize neden olur.
Teras su yalıtımı aşamalarının ilk basamağı hazırlık aşamasıdır. Yapılan incelemelerden sonra doğru yalıtım malzemesi tercihinde bulunulmalıdır. Yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesi, yalıtım malzemesinin doğru uygulanması, zemin ve duvar kesişim yerlerinde pah bantları kullanılması gibi ayrıntılar diğer aşamalar arasında yer alır. Eğer kaliteli malzeme tercihinde bulunursanız uzun ömürlü ve sağlıklı yapılara kavuşursunuz. Yapılacak yanlış tercihler sizleri hayal kırıklığına uğratabilir.
 
Okunma: 18     Tarih: 15.11.2023