Zemin Su Yalıtımı Malzemeleri

Zemin Su Yalıtımı Malzemeleri

Zemin Su Yalıtımı Malzemeleri

 
Su yalıtımı yapılırken kullanılan malzemelerin cepheye uygun olması oldukça önemlidir. Doğru yerde, doğru şekilde ve doğru koşullara uygun kullanılan malzemelerin vereceği verim daha fazladır. Yalıtımlarda kullanılan malzemelerden bazıları; çimento, kristalize, bitüm kauçuk, akrilik likit membran, bitümlü membran, poliüretan- enjeksiyon, epoksi, polyurea sprey olarak bilinmektedir.
 
Bu işlemler bir nesneyi ya da yapıyı su geçirmez ve suya dayanıklı hale getirmek için kullanılmaktadır. Suya ve olası dış etkilere karşı daha fazla direnç gösterilmesi su yalıtımları sayesindedir. Koruyucu önlem olarak bilinen bu yöntemler içinde yaşadığınız yapıtların daha güvenilir ve daha sağlıklı olmasına da yardımcı olmaktadır.
 

Su Yalıtımı Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Yalıtım işlemleri, seçenekleri ve malzemeleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ıslak zeminlerde kullanılan malzemeler ile temelde kullanılan malzemeler daha farklı olabilmektedir. Zeminlerde kullanılan malzemeler özellikle çimento esaslı yalıtımlardır. Su depoları ve yüzme havuzları, metro istasyonları, iç ve dış alanlar, ıslak hacimler, istinat duvarları hatta asansör çukurlarında da kullanımı sağlanmaktadır.
 
Akrilik likit membran su yalıtımları ise; bodrumlar, tank astarı, köprü güverteleri, ıslak hacimler, temel altı yapılar, çatı ve teraslarda kullanılmaktadır. Su yalıtımı malzemeleri ve uygulama alanları birbiri ile uyumlu olmak zorundadır. Aksi taktirde yeteri kadar doğru sonuç alınamayabilir. Bu yüzden özellikle profesyonel bir çalışma gerektirdiğini söyleyebiliriz.
 

Zeminlerde Su Yalıtımı Neden Önemlidir?

 
Özellikle içinde yaşadığınız binanın bulunduğu konum fazlasıyla nem ve yağış alıyorsa zemininin su geçirmez olması önemlidir. Aksi taktirde iç ve dış etmenler bina temeline zarar verip daha fazla hasara yol açabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamanız için yalıtım işlemleri gibi modern yöntemler geliştirilmiştir. Bulunduğunuz zeminin avantajları ve dezavantajları değerlendirilerek işlemler yapılmaktadır.
 
İşlem yapılacak alanların etki faktörleri değerlendirilerek çalışılmalıdır. Su yalıtımı içinde bulunduğunuz yapılar için en güvenilir ve en yüksek kaliteli işlemlerdir. Su sızdırmalarının yol açtığı korozyon gibi ciddi tahripler beraberinde de birçok aksilikler getirmektedir. Bunlardan en önemlisi herhangi bir doğal afete karşı binanızın gücünün zayıflamış olmasıdır. Uzun ömürlü ve kolay yaşlanmayan yapılar için bu tür yalıtımlar fazlasıyla önerilmektedir.
Okunma: 60     Tarih: 29.08.2023