Zeminde Yapılan Su Yalıtımı Uygulamaları

Zeminde Yapılan Su Yalıtımı Uygulamaları

Zeminde Yapılan Su Yalıtımı Uygulamaları

Su yalıtımı uygulamaları binanın zemininde yapılarak suyun zararlı etkilerinden yapının korunmasını sağlamaktadır. Özellikle yeni yapılan binaların temel aşamalarında uygulanan su yalıtım çalışmaları binanın tümünü koruyarak uzun ömürlü olmasını sağlar. Temel aşamasında bohçalama ve drenaj yöntemleriyle birlikte su yalıtım uygulamaları yapılır. Hem temel hem de perde betonlarda yapılan uygulamalarla, bina yalıtım malzemeleriyle sarılmakta yer altı sularının geçirgenliği önlenmektedir.
Zeminde yapılan yalıtım çalışmalarıyla binaların zemin katında bulunan daireler, bodrumlar, sığınak ya da otopark gibi bölümler de korunmuş olur. Betona karıştırılan katkı malzemeleri haricinde serme yöntemiyle uygulanan malzemeler de bulunmaktadır. Betona karıştırılan ve su yalıtımını sunan malzemeler son yıllarda sıklıkla tercih edilir.

Su Yalıtımı Zeminde Nasıl Uygulanır?

Yeni binalarda temel atıldıktan sonra yer altı sularının yer yüzüne çıktığı görülür. Bu sular zeminin durumuna göre az ya da çok olabilir. Sulu zeminlerde yer altı sularını bir türlü temelden dışarı atamazsınız. Bu durumda drenaj çalışması yapılması gerekir. Bu yöntem suyun gidiş hattını değiştirmeye, direncini azaltmaya yardımcı olur. Drenaj boruları suyun akışına uygun olarak döşenir ve su tahliye edilerek kanalizasyona bağlanır.
Sonrasında grobeton dökülür. Bu ince bir beton türüdür ve yalıtım yapılması için de kolaylık sağlar. Grobeton üzerine su yalıtımı uygulamaları yapılır ve temel çalışmalarına başlanır. Temelle birlikte perde duvarların kalıpları da hazırlanır. Temel betonu ve perde duvar betonu döküldükten sonra yalıtım malzemesi perde duvarlarda da kullanılır. Böylece bohçalama yöntemiyle temelde su yalıtımı tamamlanmış olur.

Su Yalıtımı Zeminden Başka Nerelerde Yapılır?

Zeminde ve temelde yapılan su yalıtımları haricinde kolonlarda, kirişlerde, bina arası tablelerde de su yalıtımları yapılmaktadır. Ayrıca çatıda, terasta, balkonda ve ıslak zeminlerde yapılan su yalıtımları binanın tümünü sudan koruyacaktır. Binanın dış bölümleri yer altı sularından ya da yağmur ve kar sularından etkilenirken iç bölümleri ise mutfak ve banyo gibi ıslak zeminlerdeki sulardan olumsuz yönde etkilenmektedir.
Su yalıtımı için serme, sürme yöntemiyle uygulanan ya da betona karıştırılan kristalize su yalıtım ürünleri kullanabilirsiniz. Doğru malzemeyi kullanmak ve kaliteli malzeme tercihinde bulunmak yapılacak işlemden en iyi sonucu almanızı sağlar. Su yalıtımında kullanılan ürün çeşitlerini sitemizde inceleyebilir ve hemen sipariş oluşturabilirsiniz.
 
Okunma: 21     Tarih: 18.02.2024